Müziksiz Sade İlahiler

Müziksiz Sade İlahiler 2020 senesinin İlahi sitesinde sevdiğiniz yüzlerce ilahi ve yüzlerce ilahi sanatçısının bir çok ilahisini bulacaksınız. Ayrıca zikirli ilahileri, sade ilahileri, defli ilahileri, tasavvuf musikisi ilahilerini, müziksiz ilahileri dinleyebilirsiniz.Her geçen gün ilahi arşivini genişleten kanalımız sizler için yeni ilahiler üretmeye de mümkün olduğunca gayret etmektedir.
Bu haber 2020-05-02 17:02:41 eklenmiş ve 356 kez görüntülenmiştir.

müziksiz ilahilerin bize etnomüzikologların müziklerle kurdukları kapsayıcı tavır ve buna karşılık bazı insanların müziklerle kurdukları dışlayıcı tavır dışında bir tavrın var olduğunu bize göstermesi. Bu iki kutbun dışında, demek ki kelimenin her anlamıyla müzik icra ettiği halde kendi yaptığı ‘müziği’ müzik olarak görmeyen bir anlayış daha var. Müziksiz ilahi dinleyenler ve söyleyenler, icra ettikleri ilahilere müziksiz diyorlar çünkü müziğin günah olduğunu düşünüyorlar.

Kuran’ın ve hatta ezanın müzik olup olmadığı meselesi biraz daha farklı bir mesele, zira bu metinlerin kutsiyeti Allah’tan ve Hz. Muhammed’den ve bin yılı aşkın bir ortak kabulden kaynaklı. O yüzden yine makamlı bir melodiye ve ağırlıklı olarak kelimelerin prozodisinden kaynaklı bir müzikal nabzı olduğu halde ve teknik olarak aynen müzik gibi notaya alınabildiği halde sözlerin ve bu sözleri okumanın (İkra’) önemine atfen bu icralar okumak kelimesiyle karşılanır. Yani ezan ve Kuran müzikal bir şekilde icra ediliyor olsa da, inananlar tarafından söze atfedilen sonsuz önem nedeniyle, şarkı gibi söylenmeyip aynen bir metin gibi okunuyorlar.

Fakat insanlar tarafından yazılmış ilahilerin Kuran ve ezan gibi bir dokunulmazlıkları olmadığı için ve tamamen sözlü müzik türlerinin kalıpları çerçevesinde üretildikleri ve icra edildikleri için Etnomüzikolojinin ve dolayısıyla sosyal bilimlerin kapsayıcılığını korumak için galiba burada biraz “tersomüzikolojik” bir yaklaşım sergilemek gerekiyor. Ez cümle, bu videolardaki icralar müziksiz birer ilahi değiller, bu ilahiler a capella —yani herhangi bir çalgı kullanmadan ve sadece insan sesi kullanarak— icra edilmiş ilahiler.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Müziksiz İlahiler haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
ilahi dinle - Bedava ilahi - ilahiler dinle - ücretsiz ilahi mp3 indir - ilahiler indir
© Copyright 2013 2020 Tüm Hakları Saklıdır | eFe. Tüm hakları saklıdır.